Jak wykryć podsłuch w telefonie?

Czy Twój telefon jest na podsłuchu? Fakty i mity na temat inwigilacji urządzeń mobilnych.

Dla wielu z nas nasze telefony są w centrum naszego codziennego życia – zawierają mnóstwo prywatnych danych, od informacji finansowych po wiadomości w SMS, komunikatorach i e-maile. Te delikatne dane interesują od cyberprzestępców po osoby, z Twojego najbliższego otoczenia.

Użytkownik smartfona może nie zdawać sobie z dużej ilości dostępnego oprogramowania szpiegującego, które może przekazywać zdalnie dane do osób trzecich – od rejestrowania Twoich wpisów na klawiaturze po zaawansowane aplikacje szpiegujące zainstalowane przez osobę mającą dostęp do twojego sprzętu lub inne złośliwe oprogramowanie, które manipuluje twoim telefonem komórkowym, na przykład wykorzystując Twoje urządzenie jako element farmy botów, tj. oprogramowanie, które zainfekowało prawie 20 milionów telefonów z Androidem.

„Prawdopodobnie jedną z najczęstszych metod hakowania smartfonów jest wgranie złośliwego oprogramowania”, twierdzi Victor Chebyshev, naukowiec zajmujący się bezpieczeństwem. To złośliwe oprogramowanie może dotrzeć do ukrytych aplikacji wewnętrznych producenta telefonu – a prawdopodobieństwo wystąpienia szkodliwej aplikacji wzrasta podczas pobierania aplikacji z Internetu.


Podczas gdy iPhone nie jest odporny na ataki hakerskie, rygorystyczne zasady Apple dotyczący sprawdzania aplikacji w App Store działają skuteczniej niż w przypadku urządzeń z Androidem.
„Android jest bardziej podatny na te formy ataków, ponieważ mają możliwość instalowania instalowania aplikacji ze źródeł trzecich” – mówi Czebyszew. 
Przykładowe cechy wskazujące, że Twoje urządzenie jest na podsłuchu zawierają m.in szybko rozładowującą się baterię.
Wiele cyberataków jest ma na celu uzyskanie zysków finansowych, na przykład poprzez uzyskanie delikatnych szczegółów z Twojego życia prywatnego.


W tych scenariuszach hakerzy zawsze polegają na złośliwym oprogramowaniu, które wykorzystuje podatności w aplikacjach lub uruchomionych programach w celu kradzieży danych, niemniej jednak ktoś może chcieć nagrywać twoje działania – czy to niezadowolony były kochanek, czy podejrzliwy tata czy mama – a także mając fizyczny dostęp do Twoich urządzeń, może nawet mieć możliwość zainstalowania tajnej aplikacji, który działa jak złośliwy wirus, śledząc Twoją lokalizację, zdjęcia, wiadomości oraz połączenia.


Aby spróbować ustalić czy Twój telefon jest na podsłuchu, powinieneś dokładnie sprawdzić fakturę na telefon komórkowy. Czy naliczane są opłaty za Internet, którego nie wykorzystałeś – lub za wiadomości, na numery których nie znasz? Prawdopodobnie zostałeś/aś ofiarą złośliwego oprogramowania, które wymaga od twojego telefonu komórkowego wysyłania lub odbierania SMS-ów, bądź pakietów danych.


Jeśli podejrzewasz że Twój telefon jest zainfekowany, w celu wykrycia i usunięcia złośliwego oprogramowania, warto skorzystać z usług takiej agencji jak nasza.
Usuwamy aplikacje szpiegowskie do przesyłania wiadomości, a także wszelkie inne aplikacje, które inwigilują Twój telefon komórkowy. Nasze usługi dają Ci pełną gwarancję, że Twoja prywatność jest chroniona.